Η  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ   ΑΓΟΡΙΩΝ ΚΑΙ    ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ   ΣΤΑ    ΜΑΘΗΤΙΚΑ   ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ   ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ

Έρευνα των μαθητών
 Μαργαρίτη Γκανόγιαννη
Αναστασίου Δημήτρη
σχόλια-κείμενο- πίνακες
από την Άννα Τσιάκου

Το  σχολείο  είναι  μια   μικρογραφία  της    κοινωνίας   μας.  Τα   στερεότυπα    και  οι  προκαθορισμένοι    ρόλοι    που   κυριαρχούν    φαίνονται   και   στο  μικρόκοσμο   του   σχολείου.  Τα   στοιχεία   που   συγκεντρώσαμε   από    τα   5/μελή  των   τάξεων  του  Λυκείου  μας   και   τα  15/μελή  του  Γυμνασίου   και  του  Λυκείου    αυτό  αποδείχνουν.  Δείχνουν   δηλαδή   την  απροθυμία   των   γυναικών   να   ασχοληθούν  ενεργά   με   τη   λύση   των   προβλημάτων   του   χώρου   τους.   Αυτό ίσως  οφείλεται  σε   αδιαφορία   ή   φοβία  και  έλλειψη   αυτοπεποίθησης.  Δεν   αισθάνονται  ως  δική  τους  υπόθεση  τη   διεκδίκηση   μέσα   από  τα   συλλογικά   όργανα. Τα   στοιχεία   που  συγκεντρώσαμε    μας  έδωσαν   την  ακόλουθη   εικόνα

Αγόρια

Κορίτσια

Α1

Α2

Β1

Β2

Γ1

Γ2

2

Το   ποσοστό   των  κοριτσιών   στα  5/μελή   των   τμημάτων   κυμαίνεται   από  20%   μέχρι   και   40%.  Αυτό   παρατηρείται   και   για  τις   δύο  τελευταίες   χρονιές   χωρίς   αλλαγές.  Μόνο   στο   ένα   από   τα   έξι   τμήματα   και   για  φέτος  τα   κορίτσια   κυριαρχούν  με  100%  (  σ’ αυτό  το  τμήμα   όμως  τα  αγόρια   είναι  ελάχιστα ).   Πρέπει   να   σημειωθεί   ότι   τα   κορίτσια   του    Λυκείου   είναι   περισσότερα   από  τα   αγόρια   σε   ποσοστό  60%.   Στοιχείο   που   καταμαρτυρεί  ακόμη   πιο  έντονα   τη   μικρή   συμμετοχή  των   κοριτσιών   στα   5/μελή.

Αγόρια

Κορίτσια

15/μελές  Γυμνασίου

10

5

9

6

15/μελές  Λυκείου

11

8

7

Στο  15/μελές  του   Γυμνασίου   και   για   τα   δύο   χρόνια   τα   κορίτσια   συμμετείχαν   με    ποσοστό   από   33%   μέχρι   40%.  Στο   15/μελές  του   Λυκείου το   ποσοστό   ήταν   33%   για   την   προηγούμενη   χρονιά   ενώ  για   φέτος  θα  έλεγε   κανείς  ότι   βελτιώθηκε   ελαφρά  και   έφτασε   το  44%.  Όλες   οι   διακυμάνσεις   όμως  δεν  έχουν  ξεπεράσει   σε  καμία   το   50%.  Πόσο   μάλλον   δεν   μπόρεσαν  να   είναι   αντιπροσωπευτικά   τα   νούμερα   με  βάση   την  αντιστοιχία   κοριτσιών   αγοριών   στο   Λύκειο.