Επίσκεψη στο ΚΕΘΙ Θεσσαλονίκης

Ελένη Τσαντίλη

Την πρώτη ημέρα της εκδρομής που πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 23-25 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος επισκεφτήκαμε το Κ.Ε.Θ.Ι.

Εκεί είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε σχετικά με την ισότητα των δύο φύλων και συγκεκριμένα για το ρόλο της γυναίκας στη σημερινή κοινωνία. Αρχικά οι υπεύθυνοι μας μίλησαν για το έργο τους και τις υπηρεσίες που προσφέρουν στους πολίτες. Αργότερα έκαναν μια σύντομη αναφορά στα αποτελέσματα των ερευνών και των στατιστικών που οι ίδιοι είχαν διεξάγει και με βάση αυτά ζήτησαν από τους μαθητές τις δικές τους απόψεις.

Η συζήτηση επικεντρώθηκε κυρίως στο θέμα της ανεργίας των γυναικών και σε αυτά που θεωρούνται σήμερα <<γυναικεία>> και <<αντρικά>> επαγγέλματα. Επίσης έγινε αναφορά και στη συμμετοχή των γυναικών στην πολιτική.

Οι πληροφορίες που συλλέξαμε για αυτά τα θέματα, που μας απασχολούν στη σημερινή εποχή ήταν αρκετά ενδιαφέρουσες και σίγουρα αυτή η επίσκεψη στο Κ.Ε.Θ.Ι. άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στους μαθητές.