Η Ολυμπιακή Παιδεία στο σχολείο

του Χρήστου Παναγιώτου Υπεύθυνου Ολυμπιακής Παιδείας Σχολείων
Γυμνασίου Λυκείου Δημοτικού Λίμνης και Δημοτικού Ροβιών

Η Ολυμπιακή Παιδεία είναι ένα πρόγραμμα που ξεκίνησε πριν από 2 χρόνια περίπου με σκοπό να πληροφορήσει και να εκπαιδεύσει τους νέους ώστε να συμμετέχουν  ενεργά και έντιμα στα σπορ ως αθλητές, θεατές, εθελοντές. Στοχεύει στην καλλιέργεια  θετικής στάσης απέναντι στην άσκηση και τον αθλητισμό ως τρόπο ζωής το τίμιο  παιχνίδι σύμφωνα με το αληθινό πνεύμα των ολυμπιακών αγώνων .Το περιεχόμενο της Ολυμπιακής Παιδείας είναι ένα σύνολο δράσεων που αφορούν γνώσεις, αθλητικές  και κοινωνικές δεξιότητες, αξίες στάσεις και συμπεριφορές.
Το πρόγραμμα της Ολυμπιακής Παιδείας έχει στόχο να βοηθήσει τους νέους να αναπτύξουν ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες (ομαδικότητα, αυτοπεποίθηση, αλληλεγγύη, σεβασμό και αποδοχή των κανόνων του δίκαιου αγώνα).
Η Ολυμπιακή Παιδεία στο σχολείο δεν περιορίζεται στην διδακτική ώρα ή στο  επίσημο πρόγραμμα. Εφαρμόζεται και εκτός σχολικού ωραρίου με δραστηριότητες  {αθλητικές, εικαστικές} που ανταποκρίνονται στις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα  όλων των παιδιών- συμπεριλαμβάνοντας τα λιγότερο ικανά στα σπορ και τα παιδιά  με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Σκοπός επίσης του προγράμματος είναι να  γνωρίσουν οι μαθητές τα ολυμπιακά αθλήματα στην πράξη και κυρίως αυτά που  είναι λιγότερο διαδεδομένα στην χώρα μας και δεν διδάσκονται στα σχολεία.
Ταυτόχρονα με τα ολυμπιακά αγωνίσματα σκοπός είναι η γνωριμία των παραολυμπιακών  αγώνων και η ευαισθητοποίηση των μαθητών και της κοινωνίας γενικότερα πάνω  στα προβλήματα και τις ανάγκες αυτών των αθλητών που επιδεικνύουν θάρρος και  δύναμη ψυχής.
Η Ολυμπιακή Παιδεία σαν πρόγραμμα διευρύνει τον ρόλο του σχολείου φέρνοντας  σε επαφή τους φορείς που θα διαδραματίσουν καθοριστικό ρόλο στην επιτυχία  τόσο του προγράμματος όσο και των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 .Ευχής έργον  είναι ο θεσμός της Ολυμπιακής Παιδείας να συνεχιστεί και μετά την Ολυμπιάδα  του 2004, και να γίνει το σχολείο ο συνδετικός κρίκος μεταξύ γονέων μαθητών και κοινωνίας αποδεικνύοντας έμπρακτα τον ρόλο του ως «φορέας πολιτισμού».

.