ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ    ΟΛΥΜΠΙΑ

Δημοτικό Σχολείο Ροβιών

Οι   εντυπώσεις   μου   από   την   Ολυμπία   είναι   πολλές.   Αυτό   που   μου   άρεσε   πιο   πολύ  ήταν   ο   ναός   του   Δία,  οι   πανύψηλες   κολόνες   και   ο   τρόπος    σχεδιασμού   είναι   καταπληκτικός.   Μέσα   σε   αυτό   το   πανέμορφο   κτίριο   υπήρχε   το   χρυσελεφάντινο   άγαλμα   του   Δία.   Η   ξεναγός   μας   μίλησε   για   το   χώρο   και   τους   αθλητές.   Αυτό   που   μου   έκανε   εντύπωση   ήταν   για   τους   αθλητές.   Μας   είπε   ότι   οι   αθλητές   που   δεν   ήταν   δίκαιοι   το   πλήρωναν   ακριβά   ενώ   αυτοί   που   νικούσαν   δίκαια   είχαν   μεγάλες   τιμές.   Μας   μίλησε   και   για   άλλα   πράγματα   όπως   η   παλαίστρα,   το   Γυμνάσιο,   το   Φιλίππιο   κ.ά.   Πανέμορφο   ήταν   και   το   στάδιο.   Ήταν   περίπου   200   μέτρα   και   οι   θεατές   κάθονταν   όχι   σε   εξέδρες   αλλά   στο   χώμα.   Από   τη   μεριά   υπήρχαν   θέσεις   για   τους   κριτές.   Αυτές   ήταν   οι   εντυπώσεις   μου   από  την   Αρχαία   Ολυμπία.

Δημήτρης   Κοκκινομηλιώτης

Ε΄  Τάξη   Δημοτικό   Σχολείο  Ροβιών

Σήμερα  ημέρα  Σάββατο  9  Μαίου  2003  μας  πήγαν  οι  δάσκαλοι  του  Δημοτικού  Σχολείου  Ροβιών –Λίμνης  του  Γυμνασίου  και  του  Λυκείου  στην  Αρχαία  Ολυμπία.  Εκεί  ήταν  μια  ξεναγός  η  οποία  μας  διηγιόταν  πράγματα  για  τα  αρχαία  χρόνια.  Πολύ  εντύπωση  μου  έκανε  το  στάδιο  πώς  μπορούσαν  και  έτρεχαν  192μ.  χωρίς  να  σταματήσουν  καθόλου  ήταν  ξυπόλητοι  και  δεν  φοβούνταν  μήπως  πατήσουν  αγκάθια  ή  μην  τους  τσιμπήσει  τίποτα  και  διάφορα  άλλα.  Αυτές  ήταν  οι  εντυπώσεις  μου  από  την  Αρχαία  Ολυμπία.  Θαυμάζω  αυτούς  τους  Αρχαίους  Έλληνες  που  μας  άφησαν  αυτή  τη  σπουδαία  κληρονομιά.

Αναστασία  Μαρούδη

Ε΄  Τάξη  Δημοτικό  Σχολείο  Ροβιών

Από  την   επίσκεψή  μου  στην  Ολυμπία,  μου  έκαναν  πολλά  εντύπωση  και  αυτά  ήταν  τα  εξής: Οι  μεγάλες  πέτρες  που είναι  ασήκωτες  και  τις  σηκώνουμε   μόνο  με  τα  μηχανήματα – όμως  τότε  οι  άνθρωποι  μπόρεσαν  και  τις  σήκωσαν  για  να  χτίσουν  όλα  αυτά  τα  κτίρια , ιδιαίτερα  το  ναό  του  Δία.  Ακόμη  και  η  αρχιτεκτονική  που   είχε αναπτυχθεί  τότε  και  το  βλέπουμε  στις  διάφορες  κολόνες. Η  μεγάλη  επιθυμία των  θεατών  να  δουν τους αγώνες τους έκανε να αψηφούν τη ζωή και την υγεία τους. Το θάρρος της Καλλιπάτειρας που, αψηφώντας το νόμο με τιμωρία την θανατική ποινή, πήγε σαν γυμναστής για να παρακολουθήσει το γιό της που αγωνίζονταν.

Δέσποινα Παλιού

Ε’ Τάξη Δημοτικό Σχολείο Ροβιών

Η  ΑΡΧΑΙΑ   ΟΛΥΜΠΙΑ

Θαυμάζουν  οι  επισκέπτες

Τ’ αρχαία  τα  ιερά

και  η φαντασία τρέχει

σε  μια  εποχή  μακριά.

Ελλανοδίκες , αθλητές

γύρω  μας  τριγυρνάνε

και  με  τα  μάτια  της  ψυχής

όλοι  χειροκροτάμε.

Εκεχειρία γίνεται

οι  πόλεμοι  σταματάνε

και  ενωμένοι  οι  αθλητές

στο  στάδιο  περνάνε.

Ο  Αίαντας  στο  τρέξιμο

ο Διαγόρας  πάλη,

στο  άρμα  είναι  ο  Κάστορας

και  ο  Σοφοκλής  στη  σφαίρα.

Στην  Ολυμπία  τρέξανε

πρώτα  οι  αθλητές  μας

και  γίνανε  διάσημοι

μέχρι  τις  εποχές  μας.

Η  όμορφη,  η  ωραία,  η  αρχαία  Ολυμπία

θα ’ναι  πάντα  και  θα  μείνει

στην  παγκόσμια  ιστορία.

Γεωργίου Γιώργος

Δ΄ Τάξη Δημοτικού Σχολείου Ροβιών

Οι  εντυπώσεις  μου  από  την  Ολυμπία  είναι  πάρα  πολλές.  Πρώτο  μου  άρεσε  η  Καλλιπάτειρα  που  είχε  Ολυμπιονίκες  αδέρφια,  πατέρα  και  γιο.  Δεύτερο  ο  ναός  του  Δία  που  μέσα  υπήρχε  το  χρυσελέφαντινο  άγαλμά  του  που  είχε   φτιάξει  ο  Φειδίας.  Όταν  ήρθε  η  ξεναγός  μας  μίλησε  για  πολλά  πράγματα  όπως  ότι  παλιά  οι  άνθρωποι  γενικά  οι  άντρες  ήθελαν  να  βλέπουν  τόσο  τους  αγώνες  και  μερικοί  πέθαιναν  από  ηλίαση.  Επίσης  μας  είπε  ότι  υπήρχαν  γυμναστήρια,  το  στάδιο  κ.ά.  Αυτά  τα  έμαθα  σήμερα  και  σας  γράφω  όσα  θυμάμαι.

Γιάννης   Καλούτσας

Ε΄  Τάξη   Δημοτικό   Σχολείο  Ροβιών

Μεγάλη  εντύπωση  μου  έκανε  το  Ολυμπιακό  στάδιο.  Οι  αθλητές  έτρεχαν  ξυπόλητοι  και  οι  θεατές  κάθονταν  στον  ήλιο  πολλές  ώρες  και  μερικοί  από  αυτούς  πέθαιναν.  Οι  γυναίκες  δεν  μπορούσαν  να  μπουν  στο  στάδιο,   μόνο  μια  γυναίκα  τα  κατάφερε  που  το  όνομά  της  ήταν  Καλλιπάτειρα  και  είχε  ντυθεί  άντρας.  Μου  άρεσε  πολύ  ο  ναός  του  Δία  που  ήταν  τεράστιος,  Μάθαμε  πως  ήταν  τόσο  ψηλός  όσο  μια  πολυκατοικία  είκοσι  ορόφων.  Εντύπωση  μου  έκανε  ακόμη  η  Παλαίστρα  όπου  εκεί  οι  αθλητές  πάλευαν.Σε  ένα  άθλημα  της  πάλης  μπορούσαν  οι  αθλητές  να  πεθάνουν.  Τόσο  δύσκολο  αγώνισμα  ήταν  η  πάλη .

Αργυρίου  Κων/να

ΣΤ΄ Τάξη  Δημοτικό  Σχολείο  Ροβιών

Οι  εντυπώσεις  μου  είναι  πολλές  από  την  επίσκεψη  στην  Αρχαία  Ολυμπία.Αυτό  που  με  εντυπωσίασε  ήταν  ο  ναός  του  Δία . Ή ταν  πανέμορφος  και  πολύ  ψηλός.  Μέσα  υπήρχε  το  χρυσελεφάντινο άγαλμα  του  Δία  που  κάηκε  στην  Αθήνα.  Μεγάλη  εντύπωση  μου  έκανε  το αρχαίο  στάδιο.  Εκεί  οι  θεατές  στέκονταν  με  τις  ώρες  στον  ήλιο  για  να  θαυμάσουν  τους  αθλητές.  Μερικοί  πέθαιναν  από  ηλίαση.

Τσακατάνης   Γιώργος

Ε΄  Τάξη  Δημοτικό  Σχολείο  Ροβιών

Σήμερα  πήγαμε  στην  Αρχαία  Ολυμπία .Πιο  πολύ  μου  έκανε  εντύπωση  η  παλαίστρα .Είδα  το βωμό  που  θυσίαζαν  τα  ζώα  προς  τιμή  των  θεών. Το  στάδιο  ήταν  πολύ  μεγάλο.Στα  παλιά  χρόνια  παρακολουθούσαν τους  αγώνες  μόνο  άντρες. Οι  άντρες  έκαναν  τα  αθλήματα  γυμνοί. Στην  πάλη  ορισμένοι  παλαιστές  πέθαιναν.Οι αγώνες  διεξάγονταν  με  πολύ δύσκολο  τρόπο.

Σοφία  Μαρούδη

Δ΄ Τάξη   Δημοτικού   Σχολείου   Ροβιών