ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΡΗΤΙΝΟΚΑΛΛΙΕΡΓΗΤΗ

Η συνέντευξη έγινε στις 28 Απριλίου και την πήραν οι μαθητές
Γιαννάκης Νικόλαος, Αλεξίου Αθανάσιος
από τον ρητινοκαλλιεργητή Γιαννάκης Κώστα
στη Σκεπαστή Λίμνης Ευβοίας .

ΜΑΘΗΤΕΣ:Είμαστε μαθητές της Α λυκείου Λίμνης και κάνουμε μια εργασία για την ρητινοκαλλιέργεια και θα θέλαμε να σας κάνουμε μερικές ερωτήσεις σχετικά με αυτήν.Να ξεκινήσουμε;
ΡΗΤΙΝΟΚ:Ναι ,ρωτήστε με ότι θέλετε.
ΜΑΘΗΤΕΣ:Καταρχήν πόσα χρόνια κάνετε αυτή τη δουλειά ;
ΡΗΤΙΝΟΚ:Περίπου πέντε χρόνια .
ΜΑΘΗΤΕΣ :Γιατί αποφασίσατε να κάνετε αυτή τη δουλειά;
ΡΗΤΙΝΟΚ:Η περιοχή μας είναι γεμάτη δάση Χαλεπίου Πεύκης έτσι πελεκώντας τα εκμεταλλευόμαστε τη φύση και κερδίζουμε από αυτήν χωρίς να τη βλάπτουμε .
ΜΑΘΗΤΕΣ :Θα μπορούσατε να μας περιγράψετε τον τρόπο με το οποίο παράγεται η ρητίνη;
ΡΗΤΙΝΟΚ:Η ρητινοκαλλιέργεια ξεκινάει τέλη Απριλίου.Ο ρητινοκαλλιεργητής με ένα εργαλείο, το σκεπάρνι πληγώνει το δένδρο.Στο σημείο όπου έχει πληγώσει το δένδρο τοποθετεί θειικό οξύ ή αλλιώς βιτριόλι ( το οποίο προμηθεύεται από τον συνεταιρισμό) που αναγκάζει το δένδρο να παράγει ρητίνη για να κλείσει την πληγή του .Στην συνέχεια τοποθετεί μια νάιλον σακούλα στην οποία θα πέφτει η ρητίνη .Η διαδικασία του πληγώματος επαναλαμβάνεται κάθε είκοσι μέρες μέχρι το τέλος του Σεπτέμβρη ,οπότε ο ρητινοκαλλιεργητής αρχίζει να μαζεύει τη ρητίνη.
ΜΑΘΗΤΕΣ:Συναντάτε πολλές δυσκολίες σε αυτή τη δουλειά;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Η δουλειά του ρητινοκαλλιεργητή είναι πολύ κουραστική γιατί αναγκάζεσαι να περπατάς χιλιόμετρα μες το δάσος ιδίως όταν μαζεύουμε τη ρητίνη επειδή δεν μπορούμε να βάλουμε τα αυτοκίνητα μας μέσα στο δάσος αναγκαζόμαστε να μεταφέρουμε για μεγάλες αποστάσεις τσουβάλια με ρητίνη που ζυγίζουν πάνω από 50 κιλά.
ΜΑΘΗΤΕΣ :Τα δένδρα που πελεκάτε είναι δικά σας ;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Όχι πάντα .Άλλοτε τα νοικιάζουμε ή το δασαρχείο μας μοιράζει τα δημόσια δάση της περιοχής μας .
ΜΑΘΗΤΕΣ:Τι κάνετε την ρητίνη που μαζεύετε ;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Την πουλάμε σε αγοραστές που την συνέχεια την πουλούν σε εργοστάσια όπου την επεξεργάζονται και με απόσταξη βγάζουν τον νέφτι και άλλες ουσίες που μου είναι άγνωστες .
ΜΑΘΗΤΕΣ:Ποια είναι η τιμή της ρητίνης ;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Η τιμή ανά κιλό είναι 0,13Ε .
ΜΑΘΗΤΕΣ:Είστε ικανοποιημένος με τα χρήματα που παίρνετε;
ΡΗΤΙΝΟΚ: Τα χρήματα που παίρνουμε από την πώληση της ρητίνης δεν είναι αρκετά γιατί πρέπει να πληρώνουμε τα ενοίκια στους ιδιοκτήτες των πεύκων που νοικιάζουμε που είναι σχεδόν ίδια με την τιμή της ρητίνης .Πολλοί δεν θα έκαναν αυτή τη δουλειά εάν δεν υπήρχε η επιδότηση.
ΜΑΘΗΤΕΣ:Επιδότηση;Δηλαδή η ρητίνη είναι επιδοτούμενο προϊόν;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Όχι αλλά επιδοτούμαστε γιατί όταν βρισκόμαστε μέσα στο δάσος είμαστε υποχρεωμένοι να το φροντίζουμε .Γιατί σε περίπτωση φωτιάς κινδυνεύουμε να χάσουμε τις περιουσίες μας αν καούν τα πεύκα που πελεκάμε.Οι ρητινοκαλλιεργητές μπορούν εάν βρίσκονται σε περιοχή που έχει πιάσει φωτιά να ειδοποιήσουν έγκαιρα την πυροσβεστική υπηρεσία και να δείξουν στα πυροσβεστικά οχήματα έναν ασφαλή και σύντομο δρόμο.
ΜΑΘΗΤΕΣ:Όλοι οι ρητινοκαλλιεργητές παίρνουν την ίδια επιδότηση;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Όχι βέβαια. Η επιδότηση είναι ανάλογη με τους τόνους ρητίνης που βγάζει ο κάθε ρητινοκαλλιεργητής.
ΜΑΘΗΤΕΣ:Μπορείτε να μας το εξηγήσετε αυτό;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Η τιμή της επιδότησης είναι 0,35€ ανά κιλό και ανάλογα με τους τόνους που βγάζει ο καθένας
παίρνει ανάλογα χρήματα.Μέσο όρο κάθε πεύκο βγάζει 3,5 κιλά ρητίνη .
ΜΑΘΗΤΕΣ: Πριν αναφέρατε την περίπτωση φωτιάς ,τι γίνεται αν καούν τα πεύκα ενός ρητινοκαλλιεργητή;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Σε μια τέτοια περίπτωση το μέρος κρίνεται αναδασωτέο και αν έχει και πάνω από το 60% των πεύκων του ,τότε αποζημιώνεται για δύο χρόνια .
ΜΑΘΗΤΕΣ:Μια τελευταία ερώτηση. Προτείνετε στους νεότερους να ακολουθήσουν αυτό το επάγγελμα;
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ: Σε καμιά περίπτωση. Εμείς οι παλαιότεροι κάνουμε αυτή τη δουλειά όχι γιατί μας αρέσει αλλά γιατί υπάρχει ανεργία και είναι μία αναγκαστική λύση.
ΜΑΘΗΤΕΣ:Σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που μας δώσατε.
ΡΗΤΙΝΟΚΑΛ:Δεν κάνει τίποτα παιδιά. Χάρηκα που τα είπαμε.